Категории каталога

Форма входа

Приветствую Вас Гость!

Поиск

Наш опрос

Как лучше добавлять новые группы на сайт?
Всего ответов: 116

Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Интервью

Життя та вагітність без м’яса, хутра та насильства
Життя та вагітність без м’яса, хутра та насильства

Інтерв’ю з Любавою Малишевою

Про вегетарiанцiв ми усi знаємо: вони з етичних мiркувань або ж задля користi для власного здоров'я не їдять м'яса. Однак є люди, якi цим не обмежуються. У справi етичного ставлення до iстот, якi вiдчувають бiль та страждання, вони iдуть далi. Вiдмовляються споживати будь-якi продукти тваринного походження та використовувати у побутi речi, виробництво яких пов"язано з насильством над тваринами або їх експлуатацiєю. Вони не носять хутра i шкiри, не їдять яєць та сиру, не п'ють молока i навiть на пухових подушках не сплять. Називаються такi люди веганами.
Слово "веганство" я вперше почула, коли готувала репортаж про Емо. "Справжнiй емо, -- розповiдав менi киянин Вiталик, -- повинен дотримуватися принципiв sXe, не пити, не курити, не займатися випадковим сексом, не отруювати свiй органiзм жодним наркотиком -- нi "травкою", нi навiть кавою чи чаєм. А найсправжнiшi емо -- ще й вегани, вони не труять свiй органiзм тваринними продуктами, а свою душу - причетнiстю до iндустрiї знущання над тваринами. Я сам, правда, до цього ще не дорiс, тiльки м'яса намагаюся не їсти, шкiряного нiчого не носити: он у мене сумка пластикова, кеди, а не черевики. А мiй друг - вiн уже майже рiк стовiдсотковий веган. Каже, що коли став веганом, нарештi вiдчув себе у гармонiї зi свiтом..."
Нiчого страшного, складного i неможливого
Детальнiше розпитати про веганство ми вирiшили у людини, дуже авторитетної у колi не байдужих до усiх надiлених чуттями iстот. Знайомся: Любава Малишева, 28 рокiв, спiвачка, редактор сайту hippy.ru. Вегетарiанський стаж -- 8 рокiв, веганський - уже бiльше трьох.
-- Любаво, розкажiть нам, будь ласка, чим веганство вiдрiзняється вiд вегетарiанства?
-- Веганство - це спосiб життя людей, що протистоять насильству - у тiй мiрi, в якiй це дозволяє сучасний рiвень розвитку суспiльства. Зокрема, вегани не використовують продуктiв експлуатацiї iстот iнших видiв. Взагалi, термiн "вегетарiанство" у наш час дуже знецiнився. З вегетарiанства вихолощено етичний компонент, так стали називати людей, що дотримуються рiзноманiтних безм'ясних дiєт. Але ж це не тiльки дiєта! Утiм, зараз багато понять трансформуються. Примiром, стирається, розмивається значення таких слiв, як фашист, антифашист, патрiот, демократ, "лiвий", анархiст...
- Отже, веганство - це особливий свiтогляд? Якi його основоположнi складовi?
- Веган - це людина, яка замислилася про етику. Однак вона вирiшує моральнi проблеми, якi виникають, у вiдповiдностi зi своїм почуттям правди. Усе вiдбувається поступово. Будь-яку проблему, що постає перед нею, людина розглядає сама. Тут немає догми.
Я переходила на веганство рiк. Спочатку вiдмовилася вiд найпростiшого - вiд молока, яєць, iнших тваринних компонентiв їжi на кшталт желатину, маргарину, лецитину... Потiм пiр'янi подушки i вовнянi ковдри "виїхали" до друзiв i я купила новi - синтепоновi. Одяг i взуття зi шкiри i хутра вирушили слiдом за подушками:) Пошуки етичної зубної пасти, прального порошку, рiдини для миття посуду i мила також зайняли якийсь час. Усi труднощi i знахiдки - до речi, я була не одна - переходили на веганство великою компанiєю друзiв - перемiстилися в мережу i стали сторiнками сайту hippy.ru.

- Якими шляхами люди приходять до iдеї вiдмовитися вiд продуктiв твариннго походження? Кого серед веганiв бiльше - тих, хто пiклується про благо свого органiзму чи ж тих, кому небайдужа доля братiв наших менших?
- Звичайно, є люди егоїстичнi, для яких понад усе - власне здоров’я. Та окрiм них, є вегани, якi розумiють, що не можна убивати (принцип ахiмси), є вегани-геополiтики (вони зацiкавленi у вирiшеннi проблем голоду на землi), вегани-екологи (тваринництво - одна з основних причин парникового ефекту),
зоохисники (вони виступають проти спейсизму - дискримiнацiї за видовою ознакою), вегани-естетики. Є також вегани з релiгiйних мiркувань: наприклад, в Iндiї є близько 4 мiльйонiв джайнiв, якi не вживають продукти тваринництва.

- З чого для вас особисто почалося веганство?
- До веганства вiд вегетарiанства я йшла довго - 8 рокiв. Щиро вважала, що вегани - божевiльнi люди. Однак так склалося, що деякi подiї життя - спостереження за ескалацiєю насильства i негативу в хiппi-субкультурi - змусили мене жорсткiше ставитися до себе i взятися за полiпшення свiту нетрадицiйним способом - удосконаливши себе. Культурна планка зараз набагато вища, нiж колись. Соцiальна вiдповiдальнiсть бiльша. Швидкiсть життя вища. Тому треба вiдповiдати часу. I я веганка тому, що це частина iдеологiї ненасильства i єдиний варiант виживання для сучасної цивiлiзацiї.
- Скiльки рокiв ви вже популяризуєте веганство? Якими способами?
- Три роки. Для цього створена спецiальна мережева одiозна особистiсть :))) Гра ведеться настiльки правдоподiбно, що навiть старi друзi iнодi плутаються -- де я справжня, а де пропагандистський символ. Але найкращий спосiб переконання - особистий приклад. Спiльне життя в екотаборах i комунах... Тi, хто живе поруч з веганами i тi, хто прагне знань, швидко розумiють суть проблем.
- За даними статистики, у США постiйно росте кiлькiсть i вегетарiанцiв, i веганiв. Чи намагався хтось порахувати веганiв у Росiї, в Українi?
- У Росiї теж зростає кiлькiсть вегiв. Статистики я не знаю, але можу припустити, що тiльки в Москвi кiлька сотень веганiв. Багато вегiв серед зоозахисникiв, юних анархiв. Є, правда, ще всiлякi сектанти-поселенцi, їх тисячi. А десять рокiв тому не було нiкого.
- Вегани гуртуються у громадськi органiзацiї?
- У розвинутих країнах - у Швецiї, Австралiї, Англiї, Америцi - дуже багато веганських організацій. На пострадянському просторi найбiльше об’єднання вегiв ефективно працює у сферi зоозахисту. Ці люди зосередженi навколо ВIТИ - центру захисту прав тварин. Допитливий читач може вивчити http://vita.org.ru - там є багато статей i вiдео. Ми - hippy.ru - довго (роки три) допомагали, як могли, цьому центру. Сподiваюся, це принесло користь тваринам.
- Як ви вiдстоюєте право на свої погляди, свою позицiю?
- Менi здається, що єдиний спосiб змiнити свiт - послiдовна особиста полiтика, повсякденна скромна революцiя в побутi. Прагнення вiдповiдати своїм iдеалам. Це, звичайно, такi загальнi слова, але я думаю над ними постiйно впродовж останнiх рокiв. Тому що мало хто про це думає. Наша країна - непослiдовна, дивна. В нiй усi прогресивнi iдеї вигадливо переломлюються. Навiть найбiльш прогресивнi люди тут здатнi тiльки на одну лiнiю протесту. Активiсти не можуть сприйняти iдей один одного, однак проводять усе життя в марних бесiдах про удосконалення свiту i складання планiв зустрiчей.
- Якi методи "боротьби за iдею" вважаєте неприйнятними?
- Неприйнятне насильство. Тому що це суперечить iдеї веганства. Неофiт-веги, як правило, особливо агресивно "воюють за добро". Це страшне недопрацювання теоретикiв i перекладачiв! Скрiзь i завжди я нагадую людям, що, порушивши перший принип - принцип справедливостi, використовуючи насильство як метод, вони переходять на iнший бiк. Так, тут, як це не смiшно звучить, є сторони, i вони називаються казково - Добро i Зло. Я вiддаю перевагу сторонi Добра - виходячи з особистого вектора. Якщо ви цiкавитеся предметно ALF, то критики або пiдтримки не буде. Буде нейтральне ставлення. Я вважаю, що лiберальне i радикальне крило не повиннi забувати про те, що пiдтримують у повiтрi одного птаха. На жаль, нi законники, нi антизаконники в це не врубуються i витрачають багато енергiї та часу на з'ясування, хто ж правий.

- Знаю, що ви усю вагiтнiсть не вiдступали вiд веганського рацiону i дитина ваша теж росте веганом. А що ви могли б порадити молодим людям, батьки яких не сприймають веганство, намагаються примусити їсти "кориснi для здоров'я продукти, необхiднi зростаючому органiзмовi"?
- Моєму синочку зараз пiвтора року. Вiн умiє рахувати до 10, дуже рухливий i в нього чудове здоров'я. Важить Терентiй 15 кг. Через кiлька рокiв журналiсти зможуть поспiлкуватися безпосередньо з ним. Поки його бiльше цiкавлять книги i комашки. Є така штука - права дитини. Дiти повиннi розумiти своє право на переконання й умiти вiдстоювати його. До речi, якщо дитина розiбралася у веганствi, вона вже з усiм в життi справиться! Веганство - це не для слабких духом. Умiння боротися з дискримiнацiєю абсолютно у всiх сферах життя буде потрiбне ще багато рокiв. Треба вчитися відстоювати свою думку. Бiльше читайте - i у вас будуть аргументи.
- Як збалансувати рацiон, щоб у ньому були всi необхiднi вiтамiни, мiкроелементи?
- Спробуйте скласти такий, у якому їх не буде - i тодi поговоримо. Треба харчуватися рiзноманiтно. Бiльше 5 фруктiв i 5 овочiв на день, близько 40 грамiв бiлка – от і все, що треба знати новачковi.
- "Нiколи не кажiть лiкарям, що ви - веган", - такий рядок є на вашому сайтi. Очевидно, це висновок з вашого особистого досвiду?
- У мене вища медична освiта, тому я не дуже гарний зразок для наслiдування - менi в лiкарiв нiчого й питати не треба. Я добре уявляю, наскiльки дегуманiзованi, зашоренi й малоiнтелектуальнi люди, якi працюють лiкарями. Випадково зустрiти медика, у якого вистачить запасу знань для конструктивного обговорення проблеми веганства, - нереально. Я нiколи не повiдомляла лiкарям, що я веган.
- На одному веганському форумi я побачила обговорення тем "Чи можна веганам нормально дружити з невеганами?" i "Чи можна спати (любити, жити) з м’ясоїдами?" А у вас є друзi-невегани, яких так i не вдалося переконати?
- У мене велика частина друзiв - не вегани. Усi мої пiснi останнi чотири роки присвячуються людинi, яка зовсiм не є веганом. Сучасна дороговказна зiрка для багатьох "лiвих" - Маркос - докладно, крiм розмов з жучком, описує убивства тварин для їжi... Я нiкого не хочу переконати. Я усвiдомлюю, що вони не змiнюються, тому що недосконала я.
- У "Порадах вегану-початкiвцю" ви пишете: "Невеганам узагалi складно довiряти через їх очевидно низький рiвень культури". Очевидно, що вам постiйно доводиться стикатися з нерозумiнням. Якi стереотипи сприйняття соцiумом веганства дратують вас найбiльше?
-- Дратують стереотипи самі по собi. Щодо вегантства в суспiльстві взагалi є тiльки стереотипи. I нiчого здорового. Я навiть склала збiрник дурних iдей, що формуються в мозку обивателя при згадуваннi вег-теми. У нас на сайтi є стьобний роздiл - faq по веганству, де початкiвець-етик може побачити сотнi фраз, якими дiстають його щодня, посмiхнутися i перестати паритися, усвiдомивши, що вiн далеко не перший вег i немає у цьому нiчого страшного, складного i неможливого.
iнтернет-малюнок
* http://www.hippy.ru/stairs/veg.htm
* http://www.vita.org.ru
* http://community.livejournal.com/vegan_lj

цитата
Правда, що людина -- це король тварин, за своєю жорстокiстю вiн переважає їх. Ми живемо за рахунок смертi iнших. Ми просто ходячi цвинтарi. З раннього дитинства я вiдмовився вiд вживання м’яса. I настане час, коли людина буде дивитися на вбивство тварини так само, як зараз дивиться на вбивство людини.
Леонардо да Вiнчi.

з сайту http://www.hippy.ru. FAQ:

Q.: Але у тварин немає душi!
A.: У середнi вiки дискутували, чи є душа у жiнки.
Q: Краще їсти м’ясо тварин, нiж людей.
А: Краще нiкого не їсти.
Q: Життя взагалi жорстоке...
А: Немає причин перебiльшувати жорстокiсть життя штучно.
Q: Чоловiку потрiбне м’ясо!
А: Чоловiку потрiбнi мiзки.
Вiдомi вегани:
Карл Льюїс, легкоатлет, 9-разовий чемпiон 4-х Олiмпiйських iгор
Хоакiн Фенiкс, кiноактор
Том Йорк, музикант, "Radiohead"
Мобi, музикант
Семюель Л. Джексон, кiноактор
Янек Дрновшек, президент Словенiї
Пол Маккартнi, музикант
Моррiссi, музикант, "The Smiths"
Шинейд О'Коннор, спiвачка
Pink, спiвачка
Наталi Портман, кiноакторка
Деннiс Родман, баскетболiст
Вудi Гарелсон, кiноактор

* Слово "веган" було утворено Дональдом Вотсоном з перших трьох i останнiх двох букв англiйського слова "vegetarian". Цей термiн почав використовуватися "Веганським товариством", заснованим Вотсоном у листопадi 1944 року в Лондонi.
Дональд Вотсон став вегетарiанцем у 14 рокiв i веганом у 30. Вiн помер у 2005 роцi у вiцi 95 рокiв.
* У деяких країнах веганами є близько 0,2 % - 0,5 % населення. У багатьох великих мiстах, наприклад у Нью-Йорку i Лондонi, постiйно вiдкриваються новi веганскi кафе, ресторани, пекарнi, та iншi установи.
* Мiжнародний день вегана вiдзначають 1 листопада.

Категория: Интервью | Добавил: Яр (21.03.2008)
Просмотров: 1462 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]